Park Północny
Park Północny biegnie równolegle do morskiego brzegu, rozciągając się na długość około 2 km. Jest to odcinek od naturalnej granicy Gdyni z Sopotem – potoku Swelina aż do Hotelu Sofitel Grand Sopot. Jego północny fragment to park leśny.
Łączna powierzchnia parku wynosi ponad 25 hektarów. Obszar jest wyjątkowy, ze względu na dużą różnorodność drzew i krzewów. Jest ich razem ponad 3700, a wśród nich wyróżnia się ponad 70 różnych gatunków. najbardziej popularna i uczęszczana jest Centralna część parku. Zlokalizowano w niej m.in.: Teatr Atelier, Klub Sfinks oraz znana wszystkim sopocianom ogromna dyskoteka – Galaxy. Znajduje się tu także przestronny trawnik idealny do pikników i rodzinnych spotkań, jak również spontanicznych wyjść z przyjaciółmi. Trawiasty plac otaczają szerokie alejki wyposażone w ławeczki i śmietniki. Kiedyś w tym miejscu znajdował się Plac Manowcowy, który około 100 lat temu pełnił funkcję „suszarki” dla rybackiego sprzętu, głównie sieci. Historię, jak również wiadomości o faunie i florze parku możemy poznać na ścieżce dydaktycznej, na której znajdziemy liczne tabliczki informacyjne.
Park Południowy
Park położony jest na południe od sopockiego mola i biegnie się wzdłuż całego morskiego brzegu. Jest to jedno z najbardziej znanych, reprezentujących walory naturalne Sopotu miejsce. Powstał w latach 20 XIX wieku, jednak po kilku latach postanowiono przeprowadzić rewitalizację w której zmieniono sposób zagospodarowania parku, jednocześnie go powiększając. Kilka lat temu, dzięki unijnym dotacjom znowu zmieniono jego wygląd, aby przypominał ten z początków swojego istnienia. Koszt tej inwestycji wyniósł 5,5 mln zł.
Założycielem Parku dziś znajdującego się w pobliżu Sopockiego Domu zdrojowego jest Jan Jerzy Haffner. Niedaleko zakładu balneologicznego ustawiono fontannę z nierozcieńczoną solanką ze zdroju św. Wojciecha. W jej pobliżu posadzono liczne formy roślinne, nawiązujące do barokowych tradycji ogrodowych, często stosowanych we Francji. Alejki parku są natomiast odzwierciedleniem takich obiektów z Anglii. Ważnymi obiektami historycznymi są także Łazienki Południowe oraz kościół ewangelicki pw. Zbawiciela. Spacerując przez park, bliżej morza dostrzec można żeliwny postument – ciekawy zabytkowy element wnętrza parkowego. Obecnie pełni funkcję barometru i stacji meteorologicznej.
Tuż za kościołem Zbawiciela znajduje się niewielki skwer, dedykowany Lechowi i Marii Kaczyńskim. Ustawiono w nim grzybki inhalacyjne z solanką św. Wojciecha. Jest ona wyjątkowa, ze względu na swoje lecznicze właściwości, szczególnie dla osób z cukrzycą i problemami z oddychaniem. Blisko Sopockiego deptaka zobaczyć można niesamowity architektonicznie obiekt zbudowany w większości na plaży – Łazienki Południowe. Obecnie, działalność prowadzi tu luksusowy chiński hotel.
Trójmiejski Park Krajobrazowy
Park krajobrazowy jest zieloną dumą całego Trójmiasta. Jego łączna powierzchnia wynosi prawie 20 tys. hektarów. Został wyznaczony na mocy uchwały Wojewódzkiej Rady narodowej w Gdańsku w 1979 r. Rzeźba terenu parku powstała przez lądolód, którego pierwsze działania zanotowano na 15 tys. lat wstecz. Jego obszar obejmuje w największej części Gdańsk, Sopot i Gdynię, jednak sięga także m.in. Wejherowa i Rumi.
W celu ochrony walorów przyrodniczych na terenie parku utworzono 10 rezerwatów przyrody. Wytyczonych jest też sześć szlaków pieszych oraz dwie ścieżki przyrodnicze, w Marszewie i Dolinie Samborowo.
Najczęściej występującymi gatunkami drzew w parku są: sosna zwyczajna, dąb bezszypułkowy, buk pospolity, olsza czarna i wierzba iwa. Różnorodność drzew jest ogromna, bo sięga aż do 850 rodzajów drzew. 49 z nich podlega ścisłej ochronie, a 17 częściowej. Znaleziono tu także kilka roślin górskich, reliktowych i rzadkich.
Jeśli chodzi o zwierzęta żyjące na terenie parku, są to przede wszystkim ssaki takie jak: sarna, dzik, jeleń i łoś oraz liczne zające dzikie króliki, wiewiórki, borsuki i lisy. „Trójmiejskie lasy” są też gratką dla fanów ptaków i birdwatchingu. Występującymi tu gatunkami są: dzięcioły zielone i czarne, orły bieliki, jastrzębie, myszołowy, sowy, puszczyki i bociany czarne. Jeśli chodzi o inne zwierzęta, zanotowano 11 rodzajów płazów i 5 gadów.
Sopockie Błonia
Zlokalizowane niedaleko granicy z Gdańskiem oczarowują co roku tysiące turystów, szczególnie w okresie wiosennym, kiedy błonia pokrywają się malowniczymi krokusami w kolorach fioletu i bieli. Ich teren rozciąga się przez kilkanaście hektarów pól, których obszar przeznaczono do wypoczynku i rekreacji. Można tu uprawiać sport w różnych dziedzinach, spacerować po wyznaczonych ścieżkach, czy spędzić czas ze swoimi pupilami na wybiegu dla psów. Ustawiono też kilka ekologicznych placów zabaw dla najmłodszych oraz kilka miejsc do grillowania, gdzie wypoczywać na łonie natury mogą turyści z rodzinami oraz mieszkańcy Sopotu.