Aktywny wypoczynek

Przyjeżdżając do Sopotu, można spędzać czas na wiele różnych sposobów. Oprócz wylegiwania się na plaży lub w hotelowych saunach warto wybrać też aktywną formę odpoczynku, korzystając z licznych możliwości uprawiania sportu, które udostępnia wszystkim miasto. Są one dostosowane zarówno do osób doświadczonych, jak i amatorów różnych dyscyplin sportowych. Oto niektóre sposoby na aktywny wypoczynek w Sopocie:

Szlaki rowerowe

Sopot, jako jedno z miast Trójmiejskiej metropolii kładzie bardzo duży nacisk na to, aby dostosować się do potrzeb rowerzystów. Brani pod uwagę są zarówno osoby chcące jeździć rowerem rekreacyjnie, poznając przy okazji okolicę, jak również Ci, dla których jazda rowerem jest koniecznością, np. w przypadku dostania się do pracy, lub osób traktujących ją jako trening.

W Sopocie jest prawie 30 kilometrów dróg rowerowych, łączących Sopot z Gdynią i Gdańskiem, jak również biegnących przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Do najpopularniejszych i najchętniej używanych szlaków należą:

  • Pętla Reja
Pętla reja sopot
źródło: www.cyklo.info.pl
  • Pętla Czyżewskiego
Pętla czyżewskiego sopot
źródło: www.miasto.sopot.pl
  • Tour de Sopot – trasa dookoła całego miasta
Tour de Sopot trasy rowerowe
źródło: www.miasto.sopot.pl

Szlaki piesze

Na dzień dzisiejszy, w Sopocie istnieje 7 szlaków spacerowych. Ich początki przypadają na czasy kurortu J. Haffnera. Wyróżnia się wśród nich:

  • Szlak mew
  • Szlak wiewiórek
  • Szlak saren
  • Szlak dzików
  • Szlak zajęcy
  • Szlak dzików
  • Szlak borsuka

Sześć z nich biegnie przez lasy, które graniczą z Sopotem od zachodu, szlak mew natomiast, podążać będziemy w pobliżu brzegu morskiego. 

Szlaki piesze Sopot aktywny wypoczynek w Sopocie
źródło: pomorskieszlakipttk.pl

Wartymi uwagi są też szlaki piesze znajdujące się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, np. czerwony szlak Wejherowski, polecany dla bardziej wytrzymałych spacerowiczów, ze względu na długość i ukształtowanie czy też krótsze Sopockie szlaki spacerowe.

Jazda konna

Sopot jest miastem znanym z aktywności w dziedzinie jazdy konnej, głównie ze względu na obecność niesamowitego stadionu jeździeckiego – Hipodromu. Jest to jeden z największych obiektów nastawionych na jazdę konną w Europie. Można tu oglądać wyścigi konne na najwyższym poziomie, poznać zasady i technikę, jakiej używają najlepsi reprezentanci tego sportu a także spróbować swoich sił w jeździe konno, dzięki działalności licznych szkółek jazdy. Lekcje prowadzi wykwalifikowana kadra instruktorów, którzy z chęcią pomogą zarówno początkującym jak i zaawansowanym zawodnikom jazdy konnej.

Jazda konna Sopot hipodrom
źródło: wiolakoniara.pinger.pl

Żeglarstwo i windsurfing

Chcąc spędzić aktywnie czas nad morzem, wielu z nas chce zrobić to na wodzie, ucząc się nowych umiejętności i poznając tajniki sportów wodnych. W Sopocie jest to możliwe dzięki Sopockiemu Klubowi Żeglarskiemu, którego członkowie poza udziałem w najważniejszych regatach w Europie i na świecie, chętni są także prowadzić lekcje sterowania łodziami żaglowymi. W klubie mogą szkolić się zarówno dzieci jak i dorośli w zakresie żeglarstwa i windsurfingu – sportu, w którym organizacja osiąga jedne z najlepszych wyników w Polsce. Klub obecnie liczy aż 200 członków, nadal szukając nowych talentów. Dzięki władzom Sopotu, powstała nowoczesna siedziba organizacji, która pomieścić może około 400 desek i żagli. Znajdują się w niej także restauracje, sale konferencyjne, siłownie i szatnie z natryskami.

Morsowanie

Morsowanie stało się w ostatnim czasie niezwykle popularną aktywnością, zrzeszającą setki osób ciekawych tego, w jaki sposób mroźna kąpiel może wpłynąć na ich organizm. Sport wcześniej uważany jako ekstremalny, odnalazł też wielu chętnych w Sopocie. W sezonie zimowym, co tydzień nad morzem spotykają się kluby, które zapewniają chętnym szybkie przeszkolenie, rozgrzewkę a także nauczą jak morsować, żeby było przyjemnie i bezpiecznie. Wstęp na wydarzenia tego typu jest zazwyczaj bezpłatny, spotkania odbywają się najczęściej o wczesnych porach w weekendy.

Morsowanie Sopot atrakcje Sopotu
źródło: www.trojmiasto.pl