Atrakcje i zabytki

Sopot to tętniące życiem miejsce, w którym każdy, niezależnie od wieku może znaleźć odpowiednią dla siebie formę rozrywki. Pozwalają na to liczne atrakcje i odbywające się w nich imprezy dostosowane zarówno do mieszkańców miasta jak i turystów. Oto niektóre z najciekawszych miejsc w Sopocie:

Monciak i molo w Sopocie

Nieopodal dworca kolejowego, przebiega słynna ulica Bohaterów Monte Cassino, czyli tzw. Monciak – sopocki deptak. Jest to wieloletni symbol miasta, oraz jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym Trójmieście. Ulica przebiega od al. Niepodległości aż do Placu Zdrojowego. Latem, zamienia się w kolorową rzekę turystów, przez którą często ciężko się przedrzeć, co tylko dodaje uroku temu miejscu. Można tu poznać wielu niesamowitych artystów ulicznych oraz ludzi z dalekich zakątków świata.

Monciak Sopot atrakcje turystyczne ulica bohaterów Monte Cassino
źródło: www.atrakcje.info.pl

Sopocką promenadę zdobią malownicze, zabytkowe kamieniczki w których działają kawiarnie, restauracje i knajpy. Podczas spaceru przez Monciak, uwagę z pewnością przyciągnie Krzywy Domek, w którym można odwiedzić restaurację oraz wziąć udział w licznych imprezach.

Ulica prowadzi do najdłuższego molo w Europie. Ogromny most ma ponad poł kilometra długości i uważany jest przez wielu za uzdrowisko. W sezonie letnim, wejście na molo jest płatne, lecz niewątpliwie warte swojej ceny.

https://www.youtube.com/watch?v=6btEXSz9GeM&t=27s

Dworek Sierakowskich

Kultowy Dworek Sierakowskich jest obiektem wartym odwiedzenia głównie ze względu na swoją bogatą historię oraz możliwość wzięcia udziału w licznych imprez okolicznościowych i kulturowych. Jest to jeden z najstarszych budynków Sopotu oraz siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu – organizacji, której zadaniem jest dbanie o aktywny oraz zrównoważony rozwój miasta, a także pielęgnowanie jego dziedzictwa kulturowego. Od 40 lat instytucja organizuje wydarzenia cykliczne, na które wstęp jest zupełnie bezpłatny. Są to między innymi wieczory muzyczne i teatralne, trafiające zarówno do dorosłych jak i młodzieży. Na parterze działalność prowadzi artystyczna kawiarnia Młody Byron, w której można skosztować pysznych domowych ciast, koktajli jak również napoi wysokoprocentowych.

Dom zdrojowy i pijalnia wód solankowych

Dom zdrojowy to kolejny obiekt w Sopocie z niezwykle ciekawą historią. Obiekt był przebudowywany aż 3 razy, został całkowicie zniszczony i podpalony przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Dopiero w 2009 roku postanowiono go odbudować na wzór poprzednich oblicz. Obecny, wielofunkcyjny budynek mieści w sobie między innymi: Spa, informację turystyczną, centrum konferencyjne, bary i kawiarnie. Na 3 piętrze Domu zdrojowego usytuowana jest pijalnia wód solankowych, w których można napić się leczniczej, wielokrotnie rozcieńczonej solanki. Szczególnie polecana jest osobom, które mają problemy z układem pokarmowym oraz cukrzycą.

Dom Zdrojowy Sopot atrakcje turystyczne
źródło: https://esopot.pl/

Grodzisko

Grodzisko w Sopocie to pozostałość po osadzie z okresu wczesnego średniowiecza. Inaczej nazywana „Patelnia” lub „Zamkowa Góra”, stanowi jeden z najstarszych i najbardziej docenianych zabytków Sopotu. Na oddalonym o 400 m od morskiego brzegu wzniesieniu, otwarty jest skansen archeologiczny, który powstał dzięki wieloletnim badaniom Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, jednocześnie zostając jednym z jego oddziałów. Grodzisko zyskało ogromny rozgłos dzięki licznym festynom i wydarzeniom promującym historię Góry Zamkowej jak i całego Pomorza.

Opera Leśna

Opera leśna oceniana jest przez fachowców i krytyków za jeden z najlepiej wykonanych pod względem akustycznym obiektów w Europie. Amfiteatr zajmuje obszar o powierzchni 4 hektarów, posiada też kanał dla orkiestry, na którym starczy miejsca dla 110 artystów. Scena na świeżym powietrzu jest zadaszona, wyposażona w widownię, mogącą pomieścić aż do 4400 gości. Odbywa się tu wiele koncertów muzyki klasycznej jak i popularnej. Miejsce mają tu też znane na całą Polskę festiwale jak np. Sopot festiwal lub Festiwal Operowy.

Opera Leśna Sopot wydarzenia i atrakcje w Sopocie
źródło: https://www.facebook.com/operalesna/

Mówiąc o Operze Leśnej, trzeba też wspomnieć o Sali koncertowej Polskiej Filharmonii Kameralnej, czyli nowoczesnym obiekcie mogącym pomieścić do 250 widzów. Zarządza nią w imieniu miasta Bałtycka Agencja Artystyczna BART, w ramach której swoją działalność prowadzi chór Continuo oraz sławna na całą Europę Polska Filharmonia Kameralna Wojciecha Rajskiego.

Krzywy Domek

Krzywy Domek, jak już wcześniej wspomniano zlokalizowany jest na Monciaku, idealnie wpasowując się swoją zewnętrzną elewacją do reszty malowniczych kamieniczek. Swoją specyficzną sylwetkę budynek zawdzięcza rysunkom Jana Marcina Szancera, Pera Dahlberga oraz niektórym pomysłom Gaudiego. Powstał w 2003r., stając się jedną z najdziwniejszych budowli świata. W środku znajdują się kawiarnie oraz lokale gastronomiczne, chętnie odwiedzane przez spacerowiczów Monciaka. Krzywy Dom jest także popularnym miejscem spotkań mieszkańców Trójmiasta, wizytówką Sopotu oraz częstym obiektem zdjęć.